Nézzen körbe a Webshopon és válasszon Önnek tetsző, alacsony szervizigényű villanybojlert, száraz fűtőbetéttel és anód teszterrel ellátva:
Csökkentett szervizigényű villanybojlerek (30 - 150 liter)
Évek óta visszatérő panasz, hogy országszerte hiány van azokból a szerviz szakemberekből, kivitelezőkből, akik a villanybojlerek időszakos karbantartását, vízkőtelenítését, vagy az elektromos fűtőbetétek cseréjét végzik. Nem egyedi eset még az ismert márkák esetében sem, hogy az interneten elérhető szervizes lista telefonszámok egy része már nem elérhető. A korábban évtizedekig aktív szakemberek egy jelentős része mára már nyugdíjba ment, vagy a behatárolt munkaidejében inkább kivitelezésekre összpontosít, nagyobb értékű munkákat végez.
Akihez mégis kiér a villanybojler szervizes, annak sok esetben azzal kell szembesülnie, hogy míg 10-15 évvel ezelőtt, egy villanybojler karbantartást baráti áron, egy kávé mellett, néhány ezer forintért elvégzett az ismert szaki, ma ezért több tízezer Forintot is ki kell fizetnie. Mi lehet erre a helyzetre a megoldás? A következőkben azokat a bojler kiegészítőket mutatjuk be, amelyek, ha szükségtelenné nem is teszik, de mindenképpen csökkentik az elektromos vízmelegítők karbantartási igényét. A karbantartásokat gyorsabban és egyszerűbben elvégezhetővé teszik. A felhasználó szempontjából végső soron az időben elvégzett karbantartás meghosszabbítja a bojlerek élettartamát és csökkenti a berendezések üzemeltetési költségét. Lássuk, hogy melyek azok a műszaki megoldások, amelyeknek köszönhetően úgynevezett csökkentett szervizigényű villanybojlerekről beszélhetünk.
Vízkő ellen száraz fűtőbetéttel
Magyarország jelentős részén ismert probléma a hálózati víz keménysége, mely intenzívebb vízkő kialakulást eredményez. A fűtőbetét felületén és annak környezetében kialakult vízkő lecsökkenti a fűtőbetét hőátadási hatásfokát, és szélsőséges esetben akár belső deformációt is okozhat a fűtőbetét hőmérséklet érzékelő egységen. Az úgynevezett „száraz” fűtőbetétek esetében a fűtőbetét közvetlenül nincsen kapcsolatban a hálózati vízzel. A fűtőelem egy hüvelyben helyezkedik el, mely a tartály belső felülete felől zárt. A hüvely külső felülete a tartályhoz hasonlóan zománcréteggel védett. A fűtőbetéthüvely a fűtőelem hőjét indirekt módon adja át a tartályban lévő víznek, mely megoldásnak köszönhetően a vízkő nem alakul ki a hüvely felületén. Fontos a szervizelhetőség szempontjából, hogy amennyiben az elektromos fűtőbetét cserére szorul, a tartályban lévő víz leengedése nélkül, a bojler alsó burkolatának megbontása után, gyorsan és egyszerűen kicserélhető.
Anódállapot-kijelző
A belső zománcvédelem a legjobb minőségű zománcozási eljárás mellett is megrepedezik egy idő után a használat során, és onnantól nem biztosít teljes fedést az acéltartály belső felületén. A friss hálózati víz oldott oxigént tartalmaz, mely oxigénjelenlét a zománccal nem fedett pontokon a rozsda kialakulását okozza, mely végső soron a tartály kilyukadásához vezethet. Erre a problémára a gyártók válasza a tartály alsó felébe beépített anódrúd, melyet jobb esetben egy második, a tartály felső részén elhelyezett anódrúd egészít ki. Amíg az anódrúd kitart, a vízbe kerülő Mg megköti az oxigént és az nem okoz rozsdásodást. A kérdés a legtöbb esetben, hogy a tulajdonos milyen gyakran cseréli/pótolja az anódrudat, illetve van e lehetősége az anód jelenlét ellenőrzésére. Amennyiben 1-1,5 évente megtörténik a villanybojler karbantartása, annak keretében a szakember elvégzi az anódállapot ellenőrzését és ha szükséges, cseréli a rudat. A gyakorlatban azonban a karbantartás ideje sok esetben kitolódik, vagy akár el is marad. Az anódpótlásra, illetve a karbantartás szükségességére figyelmezteti a felhasználót a bojler anód állapotkijelző, mely lehet egy egyszerű mechanikus kijelző, vagy a digitális kijelző egyik aktív funkciója. Amennyiben az elektromos vízmelegítő az anód állapotáról egyértelmű tájékoztatást ad, a felhasználónak lehetősége nyílik a karbantartások, az anódpótlás a szükséges időben történő elvégzésére, ezzel aktívan hozzájárulva az elektromos vízmelegítő tartós használatához.
Elektrosztatikus (galvanikus) leválasztó
A bejövő víz, a régebbi acél vízvezetékek és a villanybojler acél tartályteste is rendelkezik elektromos potenciállal. A teljesség igénye nélkül összefoglalva, amennyiben a bejövő víz és az acél tartálytest potenciálszintje között jelentős a különbség, az megnöveli a vízben a negatív töltésű részecskék arányát, mely a tartályba épített anódrúd intenzívebb fogyását okozza. A végeredmény a gyakoribb anódcsereigény, vagy annak elmaradása esetén a tartálytest esetleges gyorsabb korrodálódása és rövidebb élettartama. Az elektromos vízmelegítők hálózati vízoldali csatlakozásába épített úgynevezett elektrosztatikus leválasztók, vagy más néven galvanikus szigetelők használata az épület megfelelő hálózati földelésével együttesen alkalmazva, jellemzően csökkenti az elöbbiekben kifejtett probléma kialakulását. A másik fontos funkciójával együtt, miszerint meggátolja galvánkorróziót – vagyis a szén tartalmú vasrészek nem vasrészekkel (pl.: réz) történő találkozásakor kialakuló káros reakciót – csökkenti a karbantartások számát, és növeli az eszköz élettartamát.