Keringető szivattyú beépítése és üzemeltetése: lépésről lépésre útmutató
A keringető szivattyúk teszik lehetővé a melegvíz hatékony keringetését az otthoni fűtési rendszerben. Ez egy hatékony készülék, amely biztosítja a víz áramlását mielőtt lehűlne.
Keringető szivattyún belül megkülönböztetünk: Állandó sebességű szivattyút; Szabályozható sebességű szivattyút és Elektronikus szivattyút.
A keringető szivattyú működése
A keringető szivattyú feladata, hogy a fűtési rendszerben áramló meleg vizet keringessék. Ezen készülékek működési elve azon alapszik, hogy egy elektromos motor által generált forgómozgást egy tengelyen keresztül közvetítik a szivattyú járókerekére. A forgás következtében pedig a folyadék megindul, és áthalad a fűtési rendszer elemein, ennek köszönhetően egyenletesen elosztva a hőt az épületben.
A beépítés előtti előkészületek
A szivattyú bekötése a szükséges előírásoknak megfelelően kell történjen. Sokszor a gyártó is meghatároz olyan szabályokat, amiket a telepítés során alkalmazni kell. A telepítés egyik legfontosabb része a szivattyú hálózatra történő csatlakoztatása. Figyelembe kell vennünk a kazán és a fűtési rendszer típusát. Legtöbbször a szivattyút a visszatérő ágra szerelik fel.
A keringető szivattyú egy létfontosságú készülék, a kazán mellett ugyanis számos kisebb vagy nagyobb eszközök segítenek abban, hogy otthonainkban
a fűtési rendszerben megfelelő melegvíz áramoljon.
Fontos, hogy a megfelelő szivattyút válasszuk ki!
Egy nagyon fontos lépés, a szivattyú méretezése. Amennyiben rossz szivattyút választunk ki, rosszul méretezünk, akkor nem fog megfelelően működni a rendszer, ha túl méretezünk akkor rengeteg felesleges energiafogyasztásunk keletkezik, ha pedig alul méretezzük, akkor nem fogja tudni megfelelően ellátni a feladatot a készülék.
Mostanság egyszerűbb a választás, hiszen a legmodernebb szivattyút képesek automatikusan szabályozni a teljesítményt egy adott rendszerhez, azonban itt is van számos szempont, amit figyelembe kell venni!
A méretezésnél figyelembe kell venni a nyomáskülönbséget, valamint az átfolyási sebességet is. A szivattyúnak le kell tudnia győzni a fűtési rendszerben keletkező ellenállást, hogy a víz a kívánt sebességgel áramolhasson. Az átfolyási sebesség pedig azt mutatja / határozza meg, hogy mennyi folyadék halat át a rendszeren egy bizonyos idő alatt.
A szemléltetés kedvéért nézzünk meg egy példát:
Válasszunk ki egy keringető szivattyút egy lakóház fűtési rendszeréhez. Első lépésként meg kell határozni a szükséges térfogat áramot (vagyis, hogy mekkora a rendszer átfolyási sebessége), valamint a nyomáskülönbséget. Ha mondjuk 600 liter óránként a vízszállítási igény, a rendszerünk ellenállása pedig 1 bar, akkor olyan szivattyút kell választanunk, amely megfelel ezeknek az értékeknek.
FONTOS, hogy ezt a méretezést hagyjuk szakemberre!! (épületgépész mérnök vagy fűtéstechnikai szakember)
A kiválasztásnál fontos, hogy pontosan milyen típusú szivattyút keresünk. Vannak az úgy nevezett Fűtési keringető szivattyúk, valamint a Használati melegvíz keringető szivattyúk.
A fűtési keringetőnek a feladata, hogy felgyorsítsa a forró víz keringését, ezáltal gyorsabban jusson el a kazántól az adott hőleadókig, lehetőleg még a lehűlés előtt. Ennek köszönhetően a lakás legtávolabbi pontján is megfelelő hőmérsékletet kapunk.
A használati melegvíz szivattyúk segítségével biztosítható, hogy a csap kinyitása után szinte azonnal rendelkezésre álljon a kívánt hőmérsékletű víz. Az alapvető funkciójuk tehát, hogy biztosítják a folyamatos vízkeringetést a rendszerben, megakadályozva a folyadék stagnálását, ennek köszönhetően a legionella baktériumok sem tudnak elszaporodni.
A szivattyú elhelyezése
Fontos, hogy a hatékony működéshez, ki kell választani a megfelelő telepítési helyet a fűtési rendszerben.
Az élettartam kitolásához és az optimális munkakörülményhez fontos, hogy a szivattyút az előírásoknak megfelelően kell telepíteni, nevezetesen a fűtési rendszer visszatérő ágára.
A megfelelő telepítési pont kiválasztásához a következő szabályokat próbáljuk meg betartani:
1. A szivattyú legyen a fűtőberendezéshez a lehető legközelebb.
2. A visszatérő ágba legyen bekötve.
3. Mind a tápvezetékre, mind a visszatérő ágra történő telepítéskor a kazán és a keringető szivattyú között ne legyenek csővezetékek.
A keringető szivattyú beépítésének lépései
Amennyiben egy régi szivattyút kell cserélni, akkor a következő lépéseket kell megtenni.
Először kapcsoljuk ki a telepített szivattyút, és szüntessük meg az áramellátását. Húzza ki a szivattyú tartozó tápkábelt, vagy az áramellátáshoz tartozó kapcsolót kapcsolja ki. Fűtési rendszerek esetében a kazánt is kapcsolja ki.
Második lépésként válasszuk le a szivattyút a két leválasztó szeleppel. Ha ez a fűtési szivattyú, akkor hagyja lehűlni közel szobahőmérsékletre, mielőtt meglazítja a csőkötéseket, mert még kiszabadulhat valamennyi forróvíz. Leválasztó szelep nélkül a rendszert le kell üríteni!
Következő lépésben leszerelheti a régi szivattyút a csővezetékből, egyesesetekben lehet, hogy a szivattyú fej cseréje is elegendő lehet.
Ezután állhatunk neki az új szivattyú beszerelésének:
Elsőként helyezze el a mellékelt tömítéseket és vizsgálja meg, hogy az új szivattyú telepítése megoldható-e, még mielőtt meghúzza a szivattyú cső kötései. Ezután nyissa meg újra a leválasztó szelepeket, ennek hatására a szivattyú megtelik vízre. Telepítés után a rendszert ellenőrizni kell.
Végső lépésként kapcsolja be a szivattyút és válasszon szabályozási módot. Minden esetbe na szerelést és a beállítást bízzuk szakemberre!
A keringető szivattyú szivattyú beállítása és vezérlése
Nagyon fontos jellemző, hogy a kazán milyen intenzitással állítja elő a melegvizet és azt hány fokos fűti. Helyiség termosztát segítségével van rá lehetőségünk arra, hogy szabályozzuk a kazán működését. Javasolt a leghidegebb helyiségben elhelyezni a termosztátot, hogy mindig a leghidegebb helyiségnek megfelelően legyen beállítva a hőmérséklet. Ha termosztát érzékeli a hőmérséklet csökkenését, akkor jelet ad és elindul a kazán, valamint a keringető szivattyú is. Ennek köszönhetően rögtön megindul a melegvíz áramlása a hőleadók felé.
A szivattyúnak több fokozata van, érdemes a leggyorsabb fokozatra állítani, hogy mihamarabb eljusson a felmelegített víz a radiátorokba. De mind a termosztát felszereléséhez, mind a szivattyú beállításához kérje egy szakember segítségét!
Jelölések és számok
A keringető szivattyúk esetében számos olyan jelölés van, amely fontos információkat tartalmaznak, amik magukba foglalják a műszaki paramétereket, csatlakoztatási lehetőségeket, valamint az alkalmazási területeket is. A következőkben bemutatjuk a legfontosabb jelöléseket és azok jelentéseit.
A keringető szivattyúk modellszámában 3 fő paraméter van, az egyik a csatlakozási átmérő, a másik az emelőmagasság, a harmadik pedig a telepítési hossz.
A csatlakozási átmérő vagy mm-ben vagy hüvelykben (") szerepelnek és a bemeneti/kimeneti csövek méretét jelzi:
Az emelőmagasság (H) a szivattyútechnika egyik alapvető paramétere, amely a szivattyú által generált hidraulikus nyomás vízoszlopmagasságban kifejezett értékét jelenti. Ez a mérőszám kulcsszerepet játszik a rendszerek tervezésében, a szivattyúk kiválasztásában és a hibaelhárításban.
A harmadik érték pedig (pl. -130; -180) a szivattyú beépítési hosszát jelenti mm-ben. Ez a jellemző fontos a rendszere való csatlakoztatás szempontjából.
Kapcsolási rajz
A keringető szivattyú a központi fűtési rendszerre szerelt kisméretű mechanikus eszköz, amely felgyorsítja a forró víz keringését a kazánból a radiátorokba és vissza a kazánba. A szivattyú hatékony készülék, mely biztosítja a víz mozgását otthonában, mielőtt az lehűlne.
Az alábbi kapcsolási rajz bemutatja a szivattyú elhelyezését:
Összefoglalás
A keringető szivattyúk hatékony működése a helyes méretezésen, precíz telepítésen és optimalizált vezérlésen múlik. A szakértői segítség igénybevétele elkerüli a gyakori hibákat, és hosszú távú