Az Európai Unió által kivetett szankciók hatásaként, amelyek az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatosak, az általános földgáz ár jelentős emelkedést mutatott. Milyen technikai megoldások érhetők el az intézmények számára a földgáz használatával kapcsolatos és a fűtési költségek csökkentésére? Az egyik lehetséges megoldás az lenne, ha a gáztüzelésű kazánok mellé a kazánházban pellet-, faapríték kazánokat is telepítenének, melyek képesek fedezni az intézmény alapfűtési igényeit. Ezzel az intézkedéssel biztosítva lenne a környezetbarát és hatékony fűtési rendszer kialakítása.
Tűzifa jellemzői:
A frissen kitermelt fa tömegének felét víz alkotja. Amennyiben a fát egy évig szellős helyen tároljuk, és már teljesen száraznak tekintjük, még mindig mintegy 15-20% nedvességtartalommal rendelkezhet.
Lényeges tényként érdemes figyelembe venni, hogy a frissen kivágott fa vagy helytelenül tárolt fa nedvességtartalma magas, így ezeket nem ajánlatos elégetni.
Tekintsük át a teendőinket! A tűzifát szakszerűen kell tárolnunk, ezzel a nedvességtartalmát 15-20%-ra kell csökkentenünk.
A nedvességtartalom nem csak a fa fűtőértékét csökkenti, hanem befolyásolja az égéskamra hőmérsékletét is. Ez azt eredményezi, hogy az égési folyamat nem lesz tökéletes, és néhány összetevő nem ég el, így kikerül a kályhából vagy a kéményből. Az égéstermék egy része kályha vagy kémény falán lerakódik korom vagy akár kátrány formájában. Ez további munkát jelent a karbantartás során. A kályhából vagy kéményből kikerült korom és egyéb elégetetlen részecskék szennyezik a környezetünket.
A faapríték:
A faapríték mérete:
A méret és az alkalmazható tüzelőberendezés típusa összefügg. Általános szabály, hogy az egyszerűbb, csigás adagoló tüzelőberendezések homogén aprítékot igényelnek, amelyet vagy az aprítógépbe beépített rostával, vagy utólagos rostálással lehet elérni. .
A pellet:
A pellet is fából készül, fűrészforgácsokból, fűrészporból, fadarabokból és fakéregből nagy nyomással összesajtolt termék. Az anyag sűrűsége nagy, 1-1,4 g/cm³. A pellet fő ismertető jelei összefoglalva a következők:
· sima, fénylő felületű,
· a felületén kevés repedés látható, ezért a lemorzsolás alig tapasztalható,
· a méretei egyenletesek,
· a vízbe dobott pelletek nem úsznak a víz felszínén.
· A pellet és a faapríték az automata tüzelésű kazánok kedvelt tüzelőanyaga.
A földgáz kiváltása hőszivattyúval:
Fontos szempontok:
- Mennyire felújított az ingatlan?
Ha hőszivattyús rendszerben gondolkodunk, az első és leglényegesebb szempont, hogy felmérjük, hogy mennyire energiahatékony az épület jelenleg. Meg kell vizsgálnunk a jelenlegi külső homlokzati -, aljzat -, és födémszigetelést. Emellett fontos, hogy megfelelő és korszerű nyílászárókkal rendelkezzen az épület.
Ezen szempontok figyelembevételével érdemes átgondolni a jelenleg épületszerkezet korszerűsítését, ugyanis a rendszerhez elengedhetetlen a megfelelő energetikai számítások elvégzése. Ezek a számítások mondják meg az épülethez szükséges hőszivattyú teljesítményét és geotermikus hőszivattyú esetén a rendszerhez szükséges primer – talajszonda – kör adatait. Fontos, hogy az energetikai számítást helyiségenként szükséges elvégezni
- Milyen hőleadókkal rendelkezik az épület?
Amennyiben valaki hőszivattyús rendszerben gondolkodik, szükséges a meglévő radiátorokat lecserélni. Ennek oka, hogy a radiátorok magasabb hőmérsékletű fűtővíz keringtetése mellett adják le a megfelelő hőt a környezetnek,míg a hőszivattyú kis hőfoklépcsővel dolgozik, ezért nem képes radiátoros hőleadókkal hatékonyan működni.
Ha az épületben vannak más felületi hőleadók (pl, padlófűtés), akkor a fent említett helyiségenkénti energetikai számítással kell meghatározni, hogy a meglévő hőleadókkal és a hőszivattyús rendszerrel kifűthető/hűthető-e az épület.
Amennyiben valamilyen okból kifolyólag nem elegendőek a meglévő hőleadók az épületben, akkor egy praktikus megoldás lehet fali/mennyezeti elektromos fűtőpaneleket beépíteni kiegészítő fűtés gyanánt.
- Gépészeti helyiség kialakítása:
Egy nagyon fontos szempont, főleg új építésű házaknál, de régebbieknél is, hogy megfelelő alapterületű gépészeti helyiséget tudjunk biztosítani, ahová beszerelhető a hőszivattyús berendezés. A gépészeti helyiségnél érdemes figyelembe venni a következő szempontokat:
- Több szintes épületnél érdemes az alsó szinten kialakítani, ennek fő oka, hogy nagy súllyal rendelkeznek és nehéz a mozgatásuk.
- Azért érdemesebb nagyobb alapterületet biztosítani ezeknek a gépeknek, hogy egy esetleges meghibásodás esetén könnyebb legyen a hozzáférhetőség a szerelési munkák miatt.
A fenti cikk alapján látható, hogy milyen szempontokat érdemes megvizsgálni a hőszivattyús rendszerre váltáshoz, viszont elmondható, hogy hosszútávon ez egy megtérülő beruházás. Amennyiben a cikk felkeltette az érdeklődését, a hőszivattyúk iránt, az alábbi képre kattintva tudja megnézni a mi kínálatunkat.