Meglévő használati meleg víz és fűtési puffertartályok a legtöbb esetben utólagosan is felszerelhetők elektromos fűtőbetéttel. Mi kell hozzá és milyen alternatívákból választhatnak a kivitelezők és a felhasználók? Ezekre a kérdésekre adunk a következőkben választ.
Milyen elektromos csatlakozás áll rendelkezésre?
Első lépésben érdemes a rendelkezésre álló Amper, illetve a villanyóraszekrény ellenőrzése, lássuk mivel gazdálkodhatunk. Egyfázisú csatlakozás maximum 32 Amper-t biztosít, amely legfeljebb 7,36 kW elektromos fogyasztó egyidejű kiszolgálására megfelelő. Bármi, ami e felett van, az már háromfázisú csatlakozást igényel.
FONTOS! A számbavételnél vegye figyelembe az ingatlan további elektromos fogyasztójának az Amper igényét is!
Az utólag beépíthető elektromos fűtőbetétek leggyakrabb névleges teljesítményei és azok Amper igényei a következők:
- 2 kW – 8.7 Amper
- 3 kW – 13 Amper
- 4,5 kW – 19,6 Amper
- 6 kW – 26,1 Amper
- 7,5 kW – 32,6 Amper
- 9 kW – 39,1 Amper
- 12 kW – 52,2 Amper
(Az adott teljesítményre kattintva megtekintheti az Elektromos Fűtés Webáruház kínálatát!)
Milyen méretű szabad csatlakozás található a tartályon?
Következő szempont, hogy van-e szabad csatlakozás a tartályon, ahová a fűtőbetét beépíthető. A leggyakoribb csatlakozási méret a 6/4”-os, de 2-3 kW teljesítményben található a piacon 5/4”-os csatlakozású is. A nagyobb, pl. 1000 liter vagy afeletti űrtartalmú tartályok esetében már 2”-os csatlakozások is előfordulhatnak, viszont a 2”-os fűtőbetétek ritkák a piacon. Ha vannak, akkor pedig viszonylag magas az áruk. Amennyiben kizárólag ilyen szabad csatlakozása van az adott tartálynak, egy egyszerű menetes szűkítő építhető be, melynek a külső menete 2”-os a belső pedig 6/4”-os.
Milyen hosszú lehet az elektromos fűtőbetét tartályba belógó szakasza?
Érdemes ezt is előzetesen megvizsgálni, a tartály belső szabad átmérőjét, illetve az elektromos fűtőbetét tartályba benyúló hosszát ellenőrizni, hogy biztosan befér-e a kiválasztott fűtőelem. Fontos szempont, hogy a hőcserélő spirállal szerelt tartályok esetében a hőcserélő is korlátozhatja a fűtőbetét részére rendelkezésre álló szabad helyet.
A tartály mely részébe célszerű beépíteni az elektromos fűtőbetétet?
Az első kérdés ebben az esetben mindig az legyen, hogy mi a cél? Minél feljebb építi be, annál kisebb vízmennyiséget fog tudni felfűteni. Minél lejjebb, annál inkább képes lesz a tartályban lévő teljes vízmennyiséget átmelegíteni. Amennyiben gyors felfűtésre és reakcióra van szüksége, akkor érdemes a HMV vagy puffer tartály felső részébe beépítenie. Amikor minél több elektromos áramot kíván felhasználni vagy a teljes vízmennyiség átmelegítésére van igénye, akkor értelemszerűen a lenti elhelyezés a jó megoldás.
Napelemmel is kombinálható?
Igen. Megteheti azt is, hogy a napközbeni fel nem használt elektromos áram termelést hőenergia formájában elraktározza a tartályban, időzítve az elektromos fűtőbetét működését.
Rozsdamentes vagy galvanizált legyen a fűtőbetét?
Mindkettő elérhető a piacon. A galvanizált egyértelműen kedvezőbb árú, ennek megfelelően zománcozott tartályokba jellemzően ezeket szerelik. A 15-20%-al magasabb árú INOX változatokat elsősorban a rozsdamentes tartályokba építik be a kivitelezők.
Fontos-e a fűtőbetét működtetéséhez termosztát?
Igen, egyértelműen. A szabályozott és gazdaságos üzemeltetés érdekében érdemes minden esetben a fűtött víz hőmérséklete alapján működő szabályozó termosztáttal kiegészíteni az elektromos fűtőbetéteket. A legtöbb esetben azonban a fűtőbetétek már gyári termosztáttal kiegészítettek vagy egybeépítettek.
5/4-es és 6/4-es elektromos fűtőbetét ajánlatunk:
- [Eliko elektromos fűtőbetétek]
- [Eldom fűtőbetétek] - speciális csatlakozó mérettel, jellemzően az Eldom márkájú tartályainkhoz
- [Sunsystem fűtőbetét szettek]