Mi az a hőszivattyú pontosan?
A hőszivattyú egy olyan eszköz, amely képes a hőt egyik helyről a másikra áthelyezni. Ehhez a hőszivattyúk kihasználják a környezetükből, mint például a levegőből, a talajból vagy a vízből nyert hőt. A hőt kompresszorokkal tömörítik össze, majd átadják a felhasználási helynek, mint például egy épületnek a fűtéséhez vagy hűtéséhez. Az épületek fűtésére és hűtésére a hőszivattyúk környezetbarát és energiahatékony megoldások lehetnek, mivel azok az ingyenesen rendelkezésre álló energiaforrásokat hasznosítják, mint például a levegő, talaj vagy víz hőjét. Az egyre népszerűbbé váló hőszivattyúk jelentős megtakarítást nyújtanak az éves fűtési és hűtési költségek terén, így hozzájárulnak a fenntartható energiahasználathoz is.
Működési elvük:
A hőszivattyú működési elvét, legegyszerűbben úgy lehetne bemutatni, hogy a hőszivattyú egy olyan berendezés, amely hőenergiát használ fel különböző helyekről, mint például talajból, vagy szimplán a saját környezetéből és egy hűtőközeg alkalmazásával a kívánt hőmérsékletre fűti, illetve igény szerint hűti a rendszerben lévő vizet, amit ezután a hőleadókon keresztül, fűtésre vagy hűtésre, valamint használati melegvíz készítésre tudunk használni. A hőszivattyú működése hasonló elveken alapul, mint egy hűtőgépé, de nem csak hűtésre képes, hanem fűtésre is. A hőszivattyú alacsonyabb hőmérsékletű forrásból vonja el a hőt, majd magasabb hőmérsékletű közegbe juttatja azt. Ezáltal hatékonyan képes energiát átalakítani és hőt átvinni különböző területek között. A hőszivattyús fűtés működési elve így épül fel: A készülék egy speciális kompresszort, két nagy felületű hőcserélőt és egy expanziós, más néven nyomáscsökkentő szelepet tartalmaz.
Ezek a szerelvények egy zárt rendszert alkotnak, amelyben egy munkaközeg áramlik. A munkaközeg alacsony nyomáson folyadék halmazállapotú, és alacsony hőmérsékleten képes elpárologni. Amikor elpárolog, a nyomásnövekedés következtében hőmérséklete jelentősen emelkedik, beleértve az elvont és a tömörítéshez szükséges energiát. Amikor találkozik egy alacsonyabb hőmérsékletű közeggel, átadja neki a hőt, ezáltal kondenzálódik, vagyis ismét folyékony állapotúvá válik, és újra képes elpárologni. A hőszivattyú-technikában ezt a tulajdonságot használják ki
Hőszivattyú jellemzői:
A hőszivattyú hatékonyságát, vagyis az energia takarékosságát két kulcsfontosságú szám jelzi. A hűtési üzemmódban az EER (Energy Efficiency Ratio) érték, míg a fűtési üzemmódban a COP (Coefficient of Performance) érték mutatja meg, mennyire hatékony a berendezés energiafogyasztási szempontból.
EER:
Egy meghatározott külső, illetve belső hőmérsékleten megadja, hogy a befektetett villamos energiából hányszoros hűtési teljesítmény keletkezik. Ez az úgy nevezett hűtési hatékonyság.
COP:
A fűtési hatékonyságot mutatja meg. Meghatározza, hogy a befektetett villamos energiából mekkora fűtési energiát tudunk kivenni.
A COP jellemzően 3 és 5 között mozog, ami azt jelenti, hogy 1 kW elfogyasztott villamosenergiára, a hőszivattyú 3-5 kW hőmennyiséget biztosít. A hőszivattyú egyik nagy előnye, hogy a fűtés és a használati melegvíz készítése mellett, még hűtésre is alkalmazható. Jelenleg a legelterjedtebb hőszivattyúk a levegő-víz rendszerűek.
A következőekben szeretnénk bemutatni a Centrometál Monoblokk és Split levegő-víz rendszerű hőszivattyúikat:
A Centrometál hőszivattyúkat kínál 4-16 kW névleges teljesítménnyel, R32 és R410A hűtőközeggel. A hőszivattyúk jelentős előnyökkel rendelkeznek, mint például a széles körű működési tartomány, a kültéri hőmérsékletre, valamint az egyszerű telepíthetőségre vonatkozóan.
A Split modellnél nincs szükség további hűtőközeg töltésre, ha a csővezeték hossza a kültéri egység és a hidraulikus modul között kevesebb mint 10 méter. A hidraulikus modul beépített, nagy hatékonyságú szivattyúval és egy kompakt és hatékony lemezes hőcserélővel rendelkezik. A hőszivattyúk könnyen összekapcsolhatóak más megújuló energiaforrásokkal is.
Miért Split rendszer?
- Évtizedek óta használt működési elv. A klíma technológiából már ismert és hosszú évek alatt tökéletesített split rendszert alkalmazzák a split rendszerű levegő-víz hőszivattyúk is.
- A legnagyobb hidegekben is biztonságos a használata. A kültéri egységben alkalmazott speciális hűtőgáznak köszönhetően a rendszert, illetve a hőszivattyút nem fenyegeti elfagyás veszélye.
- Bekötését kizárólag minősített szakember végezheti, így garantált a Centrometal HP-Cm Split hőszivattyúk hosszú távú, biztonságos és hatékony üzemeltetése.
- Megfelelően méretezett és kialakított fűtési, hűtési és HMV rendszerben a hőszivattyú a háztartásának teljes energia ellátását biztosítja.
A Monoblokk modellek nagyon kompakt méretekkel és beépített hidraulikus modullal rendelkeznek a kültéri egységben. Ebben az egy kültéri egységben megtalálható a hőszivattyú minden fontos eleme.
Miért a Monoblolk rendszer?
- Egyszerű szerkezet, minden fontos alkotó rész egyben, a kültéri egységben található.
- Bekötése egyszerű, fűtésszerelő szakember, vagy egy kis kézügyességgel Ön is elvégezheti a bekötését, nem szükséges a telepítéséhez klíma vagy hőszivattyú szereléshez engedéllyel rendelkező különleges szakember. (köszönhető a monoblokk kialakításnak)
- Teljes körű gyártói garancia a hőszivattyúra. A rendszer komplex, a fűtéshez azonnal, közvetlen csatlakoztatható. A split (vagy más néven osztott) egységekkel szemben a szakember nem bontja meg a hőszivattyú rendszert.
Amennyiben szeretné megnézi kínálatunkat Monoblokk és Split rendszerű hőszivattyúk terén, azt a következő képre kattintva megteheti, és az egyes termékeknél talál egy kisebb összefoglaló videót a termékekről: