Amikor a villanyt felkapcsoljuk, a tévét bekapcsoljuk vagy a légkondicionálót működtetjük, ritkán fordítunk figyelmet arra, hogy az adott eszköz milyen árammal működik pontosan. Magyarországon is számosféle áramdíj-tarifa létezik, amelyek közül néhány kedvezményes árakkal rendelkezik. Az egyik legismertebb ilyen kedvezményes tarifa az éjszakai áram, de a klímaberendezések és hőszivattyúk terjedésével a H tarifa is egyre elterjedtebbé válik.
Milyen fajta áramtarifák léteznek?
A legismertebb az A1 tarifa:
Legjobban elterjedt, átalános díjszabály, melynek lényege, hogy egy zónaidős. Ez azt jelenti, hogy mind éjjel, mind nappal végig ugyanazon az áron juthatunk hozzá. Ez annyit jelent, hogy átlagos esetben ezt használjuk a készülékeink működtetéséhez.
Beszélhetünk a két zónaidős áramról, az A2 tarifáról:
Ennek a legfőbb tulajdonsága, hogy már két zónára osztható fel, beszélhetünk csúcsidőszakról, illetve völgyidőszakról.
A régi éjszakai áram ma már a vezérelt áram vagyis más néven a B tarifa:
A jelenlegi díjszabás az ismert régebbi éjszakai áramtarifára épül, amelyet most már vezérelt áramnak nevezünk. A B tarifa csak olyan eszközök számára elérhető, amelyek rendelkeznek vezérelt csatlakozási ponttal, azaz külön mérőhöz vannak csatlakoztatva, nem pedig dugaljba helyezve, hanem állandóan a hálózatra kapcsolva vannak.
Geo tarifa – hőszivattyúkhoz kitalálva
Ez egy olyan villamosenergia szolgáltatás, amely az ELMŰ-ÉMÁSZ területein belül nyújt lehetőséget megújuló energiát hasznosító berendezéseknek és az év minden napján igénybe vehető. Fontos kitétel, hogy ez a fajta szolgáltatás csak és kizárólag a hőszivattyús rendszerek üzemeltetésére használható fel, azonban összekapcsolva több hőszivattyú is üzemeltethető egyszerre az áramforrásról. A geo tarifa méréséhez külön mérési pontot kell kialakítani egy dedikált mérővel. Az üzemeltetés szempontjából fontos tényező továbbá a napi kétszer két órás üzemszünet. Érdemes megfontolnunk, hogy az épületünk képes-e elviselni ezt az időszakos fűtési szünetet úgy, hogy közben a komfortérzetünk ne csökkenjen. Az optimális üzemeltetési kritériumok közé tartozik továbbá a berendezés megfelelő COP és PER értéke.
H tarifa:
A H tarifa is egy olyan villamosenergia szolgáltatás, amely az ELMŰ-ÉMÁSZ, valamint az E-ON területén igényelhető megújuló energiát hasznosító gépekre. A nagy különbség a Geo tarifához képest, hogy a H tarifa nem csak hőszivattyúra használható fel, hanem bármilyen megújuló energiát hasznosító berendezésre is.
A következő berendezésekhez igényelhető:
- megújuló energiaforrások
- fűtési rendszerek
- hőszivattyúk
- keringtető szivattyú
- napelemes rendszer
H tarifa igénylés folyamata:
- Vegyük fel a kapcsolatot a szolgáltatóval
- Megfelelő űrlapok kitöltése
- Készülék megnevezése, amit h tarifáról szeretnénk működtetni.
H tarifa vagy Geo tarifa? Melyiket érdemes választani?
Geo tarifa:
- egész évben elérhető
- nem érhető el az egész országban, csak az ELMŰ és az ÉMÁSZ szolgáltatja ezt a tarifát
- Az év minden napján történik elszámolás, leszámítva napi kétszer két óra leállást
H tarifa:
- csak fűtési idényben elérhető
- egész nap folyamatos energiát biztosít.
- Hőszivattyús rendszerekhez illetve napkollektoros rendszerekhez is használható.
- rendelkezik külön mért, kéttarifás mérővel
A legfontosabb szempont az kell legyen, hogy milyen fűtést szeretnénk. Ha a légkondi csak kiegészítésként szolgál egy másik fűtési módnak, illetve hűteni is szeretnénk, akkor a Geo tarifa lesz a nyerő. Amennyiben a fűtési rendszer teljes egészében hőszivattyúval van megoldva, (pl: fain coil készülékekkel), akkor érdemesebb a H tarifát választani.